SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Saç ekimi operasonu için en uygun zaman ne zamandır?

Saç ekimini istediğiniz herhangi bir zaman, hatta yazın bile yaptırabilirsiniz. Günlük yaşamınızı etkileyebileceğinden ve hatta işlem sonrası faaliyetlerinizi kısıtlamanız gerekebileceğinden ameliyat sonrasında kendinize daha çok dikkat etmenizi öneriyoruz. Yaz mevsiminde saç ekimi sonrasında 7 ila 10 güne kadar yüzmekten ve güneşten uzak durmanız gerekmektedir.
Ciltteki özellikle de ameliyat sonrasındaki kesilerdeki UV ışınlarının zararlı etkisi bilinir. Fakat bu durum saçlı deri için geçerli değildir.  Saç ekimi yapılan bölgeye zarar vererek saç dökülmesine neden olabileceğinden kış mevsiminde yapılan saç ekimi operasyonu sonrası ise başınıza çok sıkı şapka veya bereler takmamanız tavsiye olunur. Saç ekimi için en doğru zaman ise yoğun iş temposundan ve koşuşturmadan uzak olduğunuz, kendinize zaman ayırabileceğiniz 3-5 günlük bir süredir.
Saç ekiminizi ne zaman yaptırırsanız yaptırın uzmanınızın vereceği yönlendirmelere uymanız, saç ekiminin yapıldığı bölgenin zarar görmesini engelleyecektir. 

2. Saç ekimi operasyonu ne zaman yapılmalıdır?

Eğer hasta saç dökülmesinden dolayı öz güven kaybı yaşıyorsa veya hasta dış görünüşünden memnun değilse ya da saç dökülmesi hasta için bir sorun haline gelmişse kendini iyi hissetmek için saç ekimi yaptırabilir.
Saç dökülmesinin ne zaman sona ereceğine dair bir tahmin yürütemeyiz bu nedenle bu, hastanın saçlarının tamamı dökülene kadar uzun bir süre beklemesi gerektiği anlamına gelebilir.  Bu uzun süre, hastanın moralinin bozulmasına ve dolayısıyla mutsuz olmasına neden olabilir. Ayrıca sağlıklı ve güçlü saç köklerinin sayısı azalabileceğinden saç ekimini ileri bir tarihe ertelemek riskli olabilir. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede bir karar vermenin ve saç ekimi operasyonunu gerçekleştirmenin faydalı olacağını göz önünde bulundurmalıyız
 

3. Saç ekimi işlemini yaptırmayı düşünüyor musunuz?

Saç ekimi işlemi ile ilgili soru ve endişelerinizin olması çok normal! Sizin gibi hastalarımızın sıkça sorduğu sorulara (SSS) göz atın ve aklınıza takılan tüm soru ve endişelerinizden kurtulun.
Sıkça Sorulan Sorular bölümünü dikkatli bir şekilde okuyun ve tüm sorularınıza yanıt bulun. Eğer aklınıza takılan sorularınıza herhangi bir yanıt bulamazsanız lütfen bizimle iletişime geçmek için bir form doldurun ve tüm sorularınızı bize gönderin.

4. Saç ekimi ile ilgili ne gibi beklentilerim olmalı?

Tüm kozmetik cerrahilerde olduğu gibi saç ekimi işlemi için de ön koşul saçların sağlıklı ve oldukça doğal görünmesidir. Saç ekimi konusunda gerçekçi beklentilerinizin olması çok önemlidir. Saç ekimi işleminin sonuçları kişiden kişiye değişmesine rağmen saç ekimi yaptıran hastaların çoğunluğu oldukça doğal saçlara kavuşur.

 

5. Saç ekimine en çok kimler ihtiyaç duyuyor?

Saç ekimine en çok ihtiyaç duyan kişiler 5 yılı aşkın süredir erkek tipi kellik nedeniyle saç dökülmesi yaşayan erkeklerdir. Herhangi bir travma veya yanık sonucu saçını kaybeden erkekler ve kadınlar saç ekimi için uygun bireylerdir.
Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin operasyondan gerçekçi beklentileri olması çok önemlidir. Her yaştan insan saç ekimi yaptırarak güzel bir dış görünüşe sahip olabilir ve öz güven kazanabilir.
 

6. Kimler saç ekimi yapabilir?

Saç ekim işlemleri yalnızca yetkili saç ekim cerrahları ve saç onarım uzmanları tarafından yapılabilir. Başarılı sonuçlar elde etmek için saç onarım uzmanları ve destek hemşirelerden oluşan bir ekip görevlendirilir.

7. Kadınlar da erkekler gibi saç ekimi yapabilir mi?

Evet, tıpkı erkekler gibi kellik sorunu yaşayan kadınlar da saç ekimi yaptırabilir. Kadınlarda saç dökülmesi stres, hormonal değişiklikler ve travma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Yapacağınız ön görüşmelerde doktorunuz saç ekim işleminin sizin için uygun olup olmayacağına karar verecektir.

8. Saç ekimi ile ilgili olası riskler nelerdir?

Saç onarım ameliyatlarında, özellikle de foliküler saç ekim işlemlerinde, nadiren enfeksiyon ve iyileşme sorunları görülür. Ancak bazen saç derisinde donor alanda iyileşme sorunları ile karşılaşılabilir. Ayrıca donor alanında uyuşukluk görülebilir. Fakat bu sorunların büyük bir kısmı bir kaç ay içinde geçer.

9. Saç ekimi sonrası neler yapmalıyım?

Foliküler saç ekstraksiyonunun (FUE) yapıldığı ilk gece donor alan bandajlanmalıdır. Sonraki sabah bandaj çıkarılabilir ve banyo yapılabilir. Doktorunuzun verdiği talimatlara mutlaka uymanız gerekir. Ameliyattan sonraki 6 haftalık dönemde yeni ekilen saçlardan bazılarını kaybedebilirsiniz. Sınırlı olmak şartıyla ilk hafta egzersizlere başlanabilir. Saç ekim operasyonu sonrası birkaç hafta yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız.

10. Saç ekimi operasyonu için bir yaş sınırlaması var mı?

Saç dökülmesi ömür boyu sürecek bir süreçtir ve eğer saç onarımı çok erken gerçekleşirse, saç ekimi cerrahı dokuları başın ön kısmına nakledebilir ve hasta daha sonra nakledilen bu saçları kaybedebilir.

11. Ekilen saçlar büyüyecek mi?

Bazı saçlar 3-4 ay %75 oranında büyüyebilir. Ekilen saçların çoğu 6. aydan itibaren büyümeye başlar ve 6-12 ay büyümeye devam eder. Ancak kesin sonuçlar 9 ay sonra belli olacaktır.

12. Saç ekiminin sonuçları ne kadar sürer?

Genellikle saç ekimi yapılan hastaların saç derilerinin ekim yapılan bölgelerinde saç sürekli olarak uzamaya devam edecektir. Yeni saçın sıklığı saç derisi gevşekliği, folikül sıklığı, saç lülesi ve saç kalitesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.