SAKAL BIYIK EKİMİ

 

Sakal Bıyık Ekimi İçin Kıl Kökleri Nereden Alınır?

Sakal ekimi için gereken kıl kökleri elmacık kemikleri ve boyun bölgesinden alınabilir. Ayrıca ensede yer alan kıl kökleri de sakal ekimi için kullanılabilir. Bu bölgelerdeki kılların alınması ve ekilmesi ustalık isteyen bir çalışmadır. Ense kılları sakal kıllarından daha incedir. Erkeklerin üst dudaklarında kıl kaybı oluşması ya da kıl çıkmaması durumlarında en etkili çözüm bıyık ekimidir. Bıyık ekimi için gerekli olan kıl kökleri enseden temin edilir. Enseden tek tek alınan kıl kökleri dudağın üst kısmına ekilir.

Sakal Bıyık Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Sakal bıyık ekimi için enseden ya da vücuttan alınan kökler bekletilmeden az olan alana ekilir. Sakal bıyık Ekimi 2 yöntemle yapılır.

  • FUT Yöntemiyle Sakal Bıyık Ekimi

FUT yöntemi aslında artık kullanılmayan bir yöntemdir. Kıl kökü ameliyatı olarak tanımlanabilen yöntemin birçok dezavantajı vardır. Köklerin ameliyatla alınması alım yerlerinde iz kalmasına neden olur. Kıl kökleri sakal ve bıyık bölgelerine aynı açıyla dikilir ve bu da kılların dik çıkmasına neden olur. Kıl köklerinde oluşan yaralar geç iyileşir. Sakal ve bıyıklar gruplar halinde çıkar. En önemlisi de kişinin ensesinde uyuşukluk hissi, ağrı ve gerginlik yaşanır.

  • FUE Tekniğiyle Sakal Bıyık Ekimi

FUE yöntemiyle sakal bıyık ekimi son yıllarda en sık kullanılan yöntemdir. Kıl kökleri esnenen ya da yüzün elmacık kemikleri ve boyun bölgesinden tek tek alınır. Sakal ve bıyığın doğal çıkış açısına göre ekilir. Cilt kesilmeden kıl kökleri alınır ve ekilir, dolaysıyla yara izi ve ağrı olmaz. Sakal ve bıyık grup halinde değil tek tek çıkar. Ayrıca yara oluşmadığı için de enfeksiyon riski de azalır.

Sakal Bıyık Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sakal bıyık ekiminin ertesi günü sürtünme yaratacak kıyafetlerin giyilmemesi önerilir. İlk gün kişinin sırt üstü yatması önemlidir.
  • Kesinlikle sakal ve bıyık bölgesine bandaj yapılmamalıdır. Kılar bandaja yapışarak çıkabilir.
  • Sakal ve bıyık ekimi sonrası yüz 48-72 saat yıkanmamalıdır. İltihap kapma olasılığına karşı saç ekimi sonrası kullanılan temizlik seti ile yüz yıkanmalıdır. İlk yüz yıkama işleminde ovalama yapılmamalı okşar tarzda yüz yıkanmalıdır.
  • Sakal ve bıyık ekimi sonrası ilk tıraş işlem yapıldıktan sonra 12. gün önerilir. Köklerin tam tutulması için bu süre büyük önem taşır. 12 gün sonra kişi ister tıraş makinesi isterse de jiletle sakal ve bıyık kesme işlemini yapabilir.