ÇENE CERRAHİSi

Çene Cerrahisi Nedir?

 

Diş hekimliğinde çene cerrahisi ağız boşluğu, dişler, çene kemikleri ve yüz dokuları ile ilgili cerrahi operasyonlarını gerçekleştiren branştır.

 

Çene cerrahisi temel faaliyetleri arasında implant cerrahisi, tümör ve kist operasyonları, gömülü ve komplikasyonlu diş çekimleri, çene kırıkları, ortodontik ve endodontik cerrahi işlemler, yumuşak-sert doku greftlemeleri, alt çene hastalıkları tedavisi ve cerrahisi bulunur.

 

Çene cerrahisi vakaları arasında en sık karşılaşan durum gömülü 20 yaş operasyonlarıdır. 

 

 

20 Yaş Dişleri 

 

20 yaş dişi olarak da bilinen 3. Büyük azı dişleri, ağızda en son oluşan ve süren dişlerdir. Genellikle 17-25 yaşları arasında sürerler. Çenede yeterli yer olmazsa ağız içindeki pozisyonlarını alamazlar ve gömülü olarak kalırlar. günümüzde gömülü diş çok sık rastlanan bir durumdur.

 

 

20 Yaş Dişleri Çekilmeli midir?

 

 

Eğer 20 yaş dişleriniz tamamen, olması gereken pozisyonda sürmüşse, çürük, dişeti rahatsızlığı bulunmuyorsa çekilmesine gerek yoktur. Aksi durumlarda 20 yaş dişlerinizin çekilmesi gerekir.

 

 

Gömülü 20 yaş dişlerinin neden olabileceği durumlar

 

 

• Çevre dokularda enfeksiyon
• Çürük
• Komşu dişte çürük oluşturma
• Kistleşme
• Diğer dişlere baskı yaparak pozisyonlarını bozma

 

 

Bu gibi durumlarda mutlaka çekilmelidir. Ancak gömülü ya da pozisyonu haricinde süren 20 yaş dişleri de belirti vermese de muhakkak uzman bir diş doktorunca değerlendirilmeli ve gerekli görüldüğü taktirde çekilmelidir. Unutulmaması gerekir ki yukarıda belirtilen durumlar her zaman belirti vermeyebilir.

 

 

20 Yaş Cerrahisi

 

 

Gömülü 20 yaş dişlerinin uzman ya da bu konuda deneyimli bir diş hekimi tarafından alınmasında fayda vardır. İlk muayene doktorunuz, genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edindikten sonra, ağız içi muayene ve görüntüleme yöntemleri ile 20 yaş dişinizin durumu hakkında değerlendirme yapar. 20 yaş cerrahisi genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak bazı durumlarda doktor ve hastanın tercihlerine bağlı olarak sedasyon ya da genel anestezi ile de yapılabilir. Operasyon genellikle ağrısız ve rahat geçer.

 

 

20 Yaş Cerrahisi Sonrası

 

 

20 yaş çekimi, cerrahi bir operasyondur ve operasyondan sonra çeşitli ağrı ve konforsuzlukların (hafif dereceli ağrı, şişlik, hafif dereceli kanama) meydana gelmesi normaldir. Bunları en sorunsuz şekilde atlatmak için doktorunuzun operasyon sorası size önerdiği talimatları yerine getirmeniz ve doktorunuzun yazdığı ilaçları önerilen şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Aşırı ağrı, aşırı şişlik, aşırı kanama (ağız dolusu), bölgeden akıntı ya da iltihap gelmesi durumunda zaman geçirmeden doktorunuza baş vurmanızda fayda vardır.