FUE YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ

 

 

Saç köklerinin hiçbir şekilde kesi izi olmadan, dikiş kullanmadan 0.6-1.1 mm çapında özel uçlara sahip mikromotor ile tek tek birli, ikili, üçlü foliküler üniteler şeklinde saçlı deriden çıkarılması işlemidir. Saç Ekimi işleminde kullanılan tek kök çıkarma yöntemidir. İki kulak arasındaki verici alan dediğimiz bölgede yeterli miktarda saçı olan sağlıklı erişkin bireyler saç ekimi için uygun aday sayılır.

FUE Yöntemi Nedir ve Nasıl Yapılır

Foliküler üniteler (greftler) saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. Doğal görünüm, saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi için işlemin uzman bir ekip tarafından desteklenmesi de vazgeçilmezdir.

FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 5000+ greft yanı 12.000-14.000 saç teli nakledilebilmektedir. Başlangıçta 3-4 gün gibi uzun vakitlerin ayrıldığı, motorsuz mikro aletlerin kullanıldığı, hergün yaklaşık 8 saatte ancak 500-600 greft nakledilebilen FUE yönteminde, bugün kullanılan mikromotor sistemiyle bir gün içerisinde 2-3 saatte yüksek sayılarda greft alınabilmektedir.

Lokal anestezi altında, kişinin saçları kısa kesilerek yapılan ve  7 ile 9 saat süren bir operasyondur. İlk aşamada saç kökleri  toplanır, daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Ensenin üst bölümü ve iki kulak arası mesafedekı saçlar testesteron hormonuna duyarsız olduğunda dökülmezler ve saç naklinde bu saçlar kullanıldığından ekim sonrası ortamda testesteron bulunmasına rağmen dökülmezler.

Saç ekimi için bir yaş sınırı yoktur. Kişi saç dökülme alanı ve verici alan uygun ise her yaşta saç ektirebilir.

Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman

Saç nakline en uygun zaman kişinin estetik olarak kaygısının ortaya çıktığı zamandır. Yılın her ayı saç ekimi için uygun zamandır. Uzmanlar ciltteki hızlı yenilenme ve daha hızlı uzaması nedenli yaz mevsiminde saç ekimi yaptırılmasını özellikle tavsiye eder.

Saç ekimi girişimi sonrasında ekim bölgesinde ve saç alım bölgesinde ince kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar, saçlar her gün yıkandığında baştan kepek gibi dökülerek  yaklaşık 7- 10 gün sonra tamamen kaybolurlar. Hasta, bu dönemde şapka takarak günlük hayatına devam edebilir ve çalışmasında sorun yoktur.

Saç ekimi işlemi sonrasında saçlar ilk üç ay içerisinde çıkmaya başlar. Saç naklinden 9 ay / 1 yıl sonra amaçlanan son görünüme ulaşılır.

Unutmayalım ki;  Ekilen saçların sıklığı saç ekimi operasyonunun sonucunun doğal yapmaya yetmez. Daha sık saç, daha doğal bir sonuç anlamına gelmez. Önemli olan var olan saç miktarının açık alana doğru dağıtılmasıdır.Alınan greft sayısı açık alanımızı kapatmaya yetmese bile dogru dagıtımla küçük dokunuşlarla kişiyi değiştirmek saçlı göstermek mümkündür. Saç ekimi sonucunun doğal gözükmesinin ikinci önemli şartı, alınan köklerin yeni yerlerine doğru açıyla yerleştirilmesidir. Bu açılandırma işlemi yapan kişinin tecrübesi kullandığı aletin gelişmişliği ve yine her hastada farklı seçilmesi gereken kanal çapı ile alakalıdır.