BURUN ESTETİĞİ

Rinoplasti ismiyle bilinen operasyonda, ilk olarak burnun orantısız kısımlarını belirlemek hedeflenir. Çünkü hastaya özel estetik cerrahisinin yapılması, sürecin daha hızlı ve kolay sonuçlanmasını sağlar. Burun estetik hale dönüşürken daha sağlıklı ve doğal bir nefes alabilmeniz de mümkün hale gelir. Ayrıca burun etinin alınması, burun deliklerinin küçültülmesi veya büyütülmesi, sinüzit, polip gibi diğer sağlık sorunları da yine burun estetiği tedavisi kapsamında değerlendirilir. Özellikle İstanbul burun estetiği cerrahisinde teknolojik tedavi teknikleri sunan başlıca şehirler arasındadır. Burun estetiği fiyatı ise bozukluğun seviyesine, cerrahi sırasında kullanılan malzemelere ve tekniklere göre farklılık gösterebilir.

Burun Estetiğinde Karar ve Tedavi Süreci

Operasyona başlamadan önce hekim hastanın yaşadığı sıkıntıları ön planda tutarak fiziksel bir muayene gerçekleştirir. Ardından yüzün ve burnun 8 ayrı noktadan yüksek çözünürlükte fotoğrafları çekilir ve tüm görseller 3D simülasyon cihazına aktarılır. Buradaki amaç, görseller üzerinden yüzünüze en uygun olan burun şeklini tespit etmektir.

Doktorunuz yüz yapınıza en uygun şekli merkeze alır ve ardından da üç boyutlu maskeler üzerinde burnunuzun öncesi ve sonrası görüntülerini sizlere aktarır. Böylelikle burun estetiği ameliyatı için belirlenen günde kolayca operasyona başlanabilir.

Burun Estetiği Cerrahisinin Yapımı

Estetik operasyon açık ve kapalı olmak üzere 2 türde yapılabilir. En doğru ameliyat şeklini burun bozukluğunuza göre hekiminiz belirleyecektir. Açık ameliyatta burun deliklerinin ters V şeklinde açılarak işlem uygulanır. Özellikle burun ucu düşüklüğü, septum kayması ve şekil değişikliği gibi önemli bozukluklarda etkilidir.

Asıl şikayetlerini burnun kemik kısmında hisseden hastalara ise kapalı estetik cerrahisi önerilir. Burun tam olarak açılmadığından dış kısmında ağır izler oluşturmaz. Ayrıca operasyon sonrası destekleyici özelliğinde bantlar kullanıldığı için burnunuzda ağırlık hissi gözlenmez ve rahatlıkla nefes alabilmeniz de kolaylaşır. 

Burun Estetiği Sonrası Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Ameliyattan bir hafta sonra burun içinde kullanılan silikon ateller alınır. İlk birkaç gün burnunuzda morluklar, hafif ağrı ve şişlik gibi belirtiler gözlenebilir. Bu tip operasyona özgü belirtiler kapalı rinoplasti cerrahisinde daha az hissedilir. Kemikler kırılmadan tedavi edildiği için kıkırdak daha az hasar görür ve bu durumda hastanın daha kısa sürede iyileşmesine destek olur. Ancak yine de her ihtimale karşılık dikkatli olmakta fayda vardır.

Morlukların ve şişliklerin geçmesi için soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Göz bozukluğu olan kişilerin de lens kullanımına 3 gün, gözlük kullanımına da en az 2 ay sonra başlamaları gerekir.  Ayrıca ilk bir haftaya kadar ağır güç gerektiren aktivitelerden uzak durmak da operasyonun iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Burun Estetiğinin Avantajları

  • Sadece burnunuzun değil yüzünüzün de siması değişir.
  • Kapalı cerrahi operasyonlarda iz kalmaz ve iyileşme süreci daha hızlıdır.
  • Hastanın kendine olan güveni artar, utanma veya sıkılma gibi olumsuz duygulardan kurtulur.
  • Kemik bozukluğuna bağlı ameliyatlar sonucunda daha sağlıklı nefes alınmaya başlanabilir.
  • Ameliyat lokal anestezi ile 1-1,5 saatte sonuçlar ve hasta aynı gün içerisinde taburcu olur.